Diese Seite unterstützt deinen Browser nur begrenzt. Wir empfehlen dir, zu Edge, Chrome, Safari oder Firefox zu wechseln.
Herzlichen Glückwunsch! Deine Bestellung ist für den kostenlosen Versand qualifiziert. Kostenlose Lieferung ab 75 EUR

Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym vs tłoczenie na zimno

Słowa „nadkrytyczna ekstrakcja CO2” nie przeszły Ci pewnie przez usta, do dnia dzisiejszego bądź do momentu, w którym natknąłeś się na olejki CBD - te wysokiej jakości uzyskiwane są właśnie w powyższym procesie. Jak się okazuje, jest to ten sam proces, który oddziela kofeinę od ziaren kawy – dając nam kawę bezkofeinową jako mniej intensywną alternatywę. Jest często stosowany w farmakologii do ekstrakcji składników leczniczych z roślin – a w kosmetyce ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym może być najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości oleju.

Pozyskiwanie oleju bezpośrednio z owocu, nasion lub jakiejkolwiek rośliny oleistej daje dużo bardziej skoncentrowaną moc. Pomyśl o wszystkich składnikach odżywczych, przeciwutleniaczach i użytecznych właściwościach dowolnego surowca, który jest skompresowany w pojedynczą, płynną nalewkę. To właśnie daje ekstrakcja – w różnych formach stosowana od tysiącleci.

Nie wszystkie metody ekstrakcji są równe

Istnieje szereg metod ekstrakcji, z których niektóre dają olej lepszej jakości niż inne. Dwie popularne, efektywne i przyjazne dla środowiska metody przetwarzania to tłoczenie na zimno i ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym. Oba są szeroko praktykowane i konsekwentnie stosowane w wielu branżach – ale trzeba przyznać, że jeden jest znacznie lepszy od drugiego. Zwłaszcza jeśli chodzi o lekkie rodzaje olejków, które zazwyczaj występują w kosmetykach jak np. olej z granatów czy malin.

Co oznacza „tłoczony na zimno”?

Oleje tłoczone na zimno zbierane są poprzez zgniatanie rośliny lub nasion za pomocą dużego ślimaka. Jest to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie bogatego w składniki odżywcze soku z owoców i warzyw. Jeśli chodzi o olejki, może to jednak stać się zbyt destrukcyjne – po prostu ze względu na naturę systemu. Prasowanie na zimno umożliwia przenikanie cząsteczek tlenu przez cały proces. A oleje tracą swoją jakość pod wpływem tlenu, co również skraca ich okres przydatności do spożycia.

Metoda tłoczenia na zimno może również wykorzystywać ciepło. Wbrew nazwie, gdy wyciska składnik z twardą skorupą, np.nasiona malin czy dzikiej róży, tarcie maszyny podnosi temperaturę. Jest to problem w przypadku olejów wrażliwych na ciepło – takich jak olej z owoców dzikiej róży – ponieważ może również prowadzić do utleniania i jeszcze bardziej skrócić okres przydatności do spożycia.

Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym 

Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym to całkowicie zamknięty system, w którym surowce są sprężane przez ciśnienie gazu i płynu CO2. W przeciwieństwie do metody tłoczenia na zimno, olej jest ekstrahowany bez kontaktu z tlenem podczas procesu. Stosowane jest niewielkie podgrzewanie, ale układ jest ponownie schładzany przed pompowaniem cieczy. Ale przede wszystkim ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym może wydobyć korzystne składniki – takie jak beta karoten z marchwi, flawonoidy z owoców i nasion dzikiej róży czy też skwalen z nasion granatu. Tak więc produktem końcowym jest czysto skoncentrowany płynny ekstrakt, który zachowuje wszystkie naturalne korzyści, zachowuje najlepszy kolor i ma najdłuższy możliwy okres przydatności do spożycia. To kolejna najlepsza rzecz do świeżości.
Podsumowując, podstawowe korzyści wynikające z ekstrakcji CO2 w stanie nadkrytycznym w kosmetykach są następujące:
  • Ograniczone jełczenie – brak wcześniejszej ekspozycji na tlen oznacza mniejsze ryzyko zepsucia, dzięki czemu produkt zachowuje swoje właściwości przez długi czas
  • Stabilność – lekkie olejki są lepszej jakości, gdy są wyekstrahowane w niskiej temperaturze 
  • Selektywna kontrola procesu – pozyskiwanie składników o najlepszych właściwościach pielęgnacyjnych, zwiększające skuteczność produktu finalnego 
  • Wyższej jakości produkt finalny o bogatszym profilu substancji aktywnych
Przyjazny dla środowiska – wykorzystanie dwutlenku węgla (naturalny produkt uboczny ludzkiej egzystencji) w praktykach farmakologicznych i medycznych jest całkowicie naturalną i bezpieczną metodą ekstrakcji oleju.

Oczywiście w przemyśle kosmetycznym rośnie zapotrzebowanie na ekstrakcję CO2 w stanie nadkrytycznym. Zapewnia świeżość smaku, koloru i zapachu – a także jakość, zwłaszcza gdy jest używany do tworzenia olejów, które są bardzo podatne na utlenianie i jełczenie. Podczas gdy inne metody ekstrakcji są konkurencyjne, nie można ich wszystkich oceniać jednakowo. A sposób wytwarzania olejków ma kluczowe znaczenie dla trwałości produktu – zarówno na półce, jak i na rynku.
Na koniec dnia (a raczej pod koniec okresu przydatności produktu) warto wiedzieć, czy Twój produkt nadal przyniesie te same korzyści. Poświęć więc trochę dodatkowego czasu, aby naprawdę poznać swoje produkty, tajniki ich wytwarzania.

Użyj kodu NEWSLETTER10 by skorzystać z 10% rabatu na Twoje pierwsze zamówienie.

Warenkorb

Herzlichen Glückwunsch! Deine Bestellung ist für den kostenlosen Versand qualifiziert. Darmowa dostawa od 99 zl
Keine weiteren Produkte zum Kauf verfügbar